Members

Permanent

Post-docs & students

Recent alumni

  • Henning Basold (post-doc: Damien Pous)
  • Amina Doumane (post-doc: Mikołaj Bojańczyk & Damien Pous)
  • Marc Bagnol (post-doc: Denis Kuperberg)
  • Guilhem Jaber (post-doc MILyon)
  • Sébastien Légaré (post-doc: Russ Harmer)
  • Luc Pellissier (ATER: DI)
  • Filippo Bonchi (CR, CNRS). En détachement (Università di Pisa)
  • Yves-Stan Le Cornec (post-doc: Russ Harmer)
  • Enric Cosme Llópez (post-doc: Damien Pous)
  • Anupam Das (post-doc: Colin Riba; Patrick Baillot; Damien Pous)
  • Simon Castellan (PhD student: Olivier Laurent, Pierre Clairambault & Glynn Winskel)
  • Frédéric Prost (MCF, UGA). Délégation
  • Adrien Basso-Blandin (post-doc: Russ Harmer)
  • Paul Brunet (PhD student: Damien Pous)
  • Laure Daviaud (post-doc: Colin Riba)
  • Matias David Lee (post-doc: Daniel Hirschkoff)
  • Emmanuel Beffara (MCF, UAM). Délégation
  • Jurriaan Rot (post-doc MILyon)
  • Fabio Zanasi (PhD student: Filippo Bonchi)
  • Matthieu Perrinel (PhD student: Patrick Baillot)
  • Jean-Marie Madiot (PhD student: Daniel Hirschkoff & Davide Sangiorgi)
  • Erika De Benedetti (PhD student: Patrick Baillot & Simonetta Ronchi Della Rocca)
  • Daniela Petrisan (post-doc: Filippo Bonchi)
  • Valentin Blot (PhD student: Colin Riba)
  • Federico Aschieri (post-doc MILyon)
  • Guilhem Jaber (PhD student: Alexandre Miquel & Nicolas Tabareau)
  • Lionel Rieg (PhD student: Alexandre Miquel)
  • Thanos Tsouanas (PhD student: Olivier Laurent)
  • Alexander Kreuzer (post-doc: Alexandre Miquel & Colin Riba)

Recent interns

  • Emile Hazard (M2: Denis Kuperberg)
  • Jan Martens (M2: Denis Kuperberg)
  • Enguerrand Prebet (M2: Daniel Hirschkoff)
  • Emirhan Gürpınar (ENSL4: Matteo Mio)
  • Tristan Valade (IUT2: Angela Bonifati & Russ Harmer)
  • Guillaume Ambal (intern: Damien Pous)
  • Jui-Hsuan Wu (L3: Olivier Laurent)
  • Florian Peron (M1: Angela Bonifati & Russ Harmer)
  • Esaïe Bauer (L3 du DM: Olivier Laurent)
  • Guillaume Combette (M2: Damien Pous)
  • Christophe Lucas (M2: Matteo Mio)
  • Du Wen Jun (M2: Daniel Hirschkoff)
  • Alexis Ghyselen (M2: Patrick Baillot)
  • Anirban Majumdar (M1: Denis Kuperberg)
  • Vincent Michielini (M2: Matteo Mio)
  • Eugenia Oshurko (M2: Russ Harmer)
  • Laureline Pinault (M2: Denis Kuperberg & Damien Pous)
  • Cameron Calk (L3 du DM: Anupam Das & Olivier Laurent)
  • Adrien Durier (M2: Daniel Hirschkoff)
  • Emilie Grienenberger (L3: Laure Daviaud & Laure Gonnord)
  • Ismaïl Lahkim Bennani (L3: Russ Harmer)
  • Maxime Lesourd (M2: Patrick Baillot)
  • Eugenia Oshurko (M1: Russ Harmer)
  • Jisang Yoon (M2: Frédéric Prost)
  • Florent Bréhard (M2: Olivier Laurent & Damien Pous)
  • Louis Parlant (M2: Damien Pous)
  • Ryan Kavanagh (M1: Daniel Hirschkoff)